Dlaczego 21 marca?
Wybór nie jest przypadkowy. Zespół Downa jest wadą genetyczną, która dotyczy występowania w 21 parze trzeciego chromosomu. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International, którego głównym celem było budowanie świadomości wśród społeczeństwa na temat wady genetycznej oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób, które posiadają Zespół Downa.
Dlaczego kolorowe skarpetki?
Kolorowe skarpetki (oczywiście nie do pary) manifestują radość i odmienność. Są symbolem inności w stosunku do pozostałego społeczeństwa. Mają za zadanie pokazać, z czym zmagają się dzieci i dorośli z Zespołem Downa. Są wyrazem tolerancji.
Czym jest Zespół Downa?
Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Longdona Downa. On to w 1866 roku po raz pierwszy opisał grupę osób, która nie była ze sobą spokrewniona, a wykazywała podobieństwa. Dodatkowa informacja genetyczna w chromosomie 21 powoduje, że rozwój człowieka zostaje zmodyfikowany. Osoby z Zespołem Downa posiadają różne zaburzenia i wady rozwojowe narządów. Trudno jest wymienić tutaj wszystkie, ale do najczęstszych należy: niepełnosprawność intelektualna, zaburzenia mowy, wiotkość mięśni, niedobór odporności czy problemy z procesem zapamiętywania.
Kolorowe skarpetki w obliczu pandemii
Każdego roku obchodzone było to święto bardzo aktywnie. Były spotkania, występy artystyczne, apele, różne projekty. Dzisiejszy dzień jest obchodzony wyjątkowo. Nie można spotkać się w świecie rzeczywistym, ale można świetować w świecie wirtulanym. Tegorocznym hasłem jest „My Decydujemy” . Jak świętować? Nic prostszego. Wystarczy założyć na nogi kolorowe niedopasowane skarpetki i zrobić sobie zdjęcie, które umieścić można w mediach społecznościowych z hasztagiem #MyDecydujemy.
W ramach tegorocznego hasła przygotowany został film. Do obejrzenia pod tym linkiem: https://www.facebook.com/MalopolskiPFRON/videos/1100961983614948/?v=1100961983614948
0 komentarzy