Terapia integracji sensorycznej ma na celu pomóc dzieciom z problemami przetwarzania sensorycznego poprzez wystawienie ich na stymulację sensoryczną w uporządkowany, powtarzalny sposób. Teoria, która się za tym kryje, polega na tym, że z czasem mózg dostosuje się i pozwoli dzieciom na bardziej efektywne przetwarzanie i reagowanie na doznania.
Kto powinien prowadzić integrację sensoryczną?
Terapia integracji sensorycznej (SI) powinna być prowadzona przez specjalnie przeszkolonego terapeutę integracji sensorycznej. To on ustala poprzez dokładną ocenę, czy twoje dziecko powinno skorzystać z terapii SI. W tradycyjnej terapii SI poddaje dziecko stymulacji sensorycznej poprzez powtarzalne czynności.
Terapeuta stopniowo sprawia, że działania stają się trudniejsze i bardziej złożone. Chodzi o to, że poprzez powtarzanie układ nerwowy dziecka reaguje w bardziej „zorganizowany” sposób na odczucia i ruch.
Terapia integracji sensorycznej i diety sensoryczne
Wielu terapeutów stosuje terapię integracji sensorycznej w połączeniu z „dietą sensoryczną”. Obejmuje to nie tylko ćwiczenia równowagi, terapię ruchową, ale także starannie zaprojektowane i dostosowane ćwiczenia fizyczne wykonywane w domu.
Rutynowe czynności związane z dietą sensoryczną odpowiadają dokładnym potrzebom i harmonogramowi dziecka. Można to zrobić na sesjach terapeutycznych i w domu pod nadzorem rodzica. Szerzej o diecie sensorycznej napiszę w kolejnym poście.
0 komentarzy