tel: +48 514 455 064

Co musisz wiedzieć o terapii integracji sensorycznej?

Posted On 8 czerwca 2020

Terapia integracji sensorycznej ma na celu pomóc dzieciom z problemami przetwarzania sensorycznego poprzez wystawienie ich na stymulację sensoryczną w uporządkowany, powtarzalny sposób. Teoria, która się za tym kryje, polega na tym, że z czasem mózg dostosuje się i pozwoli dzieciom na bardziej efektywne przetwarzanie i reagowanie na doznania.

Kto powinien prowadzić integrację sensoryczną?

Terapia integracji sensorycznej (SI) powinna być prowadzona przez specjalnie przeszkolonego terapeutę integracji sensorycznej. To on ustala poprzez dokładną ocenę, czy twoje dziecko powinno skorzystać z terapii SI. W tradycyjnej terapii SI poddaje dziecko stymulacji sensorycznej poprzez powtarzalne czynności.

Terapeuta stopniowo sprawia, że ​​działania stają się trudniejsze i bardziej złożone. Chodzi o to, że poprzez powtarzanie układ nerwowy dziecka reaguje w bardziej „zorganizowany” sposób na odczucia i ruch.

Terapia integracji sensorycznej i diety sensoryczne

Wielu terapeutów stosuje terapię integracji sensorycznej w połączeniu z „dietą sensoryczną”. Obejmuje to nie tylko ćwiczenia równowagi, terapię ruchową, ale także starannie zaprojektowane i dostosowane ćwiczenia fizyczne wykonywane w domu.

Rutynowe czynności związane z dietą sensoryczną odpowiadają dokładnym potrzebom i harmonogramowi dziecka. Można to zrobić na sesjach terapeutycznych i w domu pod  nadzorem rodzica. Szerzej o diecie sensorycznej napiszę w kolejnym poście.

Written by Monika

Related Posts

Terapia czaszkowo – krzyżowa w Płocku

Terapia czaszkowo – krzyżowa w Płocku

Drugie spotkanie z terapią Położyłam się w ubraniu na kozetce w gabinecie fizjoterapeutycznym. Nie jest łatwo się położyć i odprężyć. Pojawia się ból w okolicy lędźwiowo - krzyżowym w pozycji na wznak. Przez moją głowę przelatuje z tysiąc myśli. Jedna jest zwłaszcza...

Integracja sensoryczna i jej zaburzenia

Integracja sensoryczna i jej zaburzenia

Pojęcie integracji sensorycznej - co się za tym kryje? Dużo mówi się o integracji sensorycznej, ale czy jest to pojęcie znane i rozumiane? Spróbuję to  wyjaśnić w prostych słowach, ale jeśli chodzi o temat układu nerwowego, to nie należy on do łatwych. Integracja...

0 komentarzy