Co to jest dieta sensoryczna?
Dieta sensoryczna nie ma nic wspólnego z jedzeniem. Jest to starannie zaprojektowana seria ćwiczeń fizycznych dostosowana do potrzeb każdego dziecka aktywność sensoryczna,której potrzebuje, by utrzymać uwagę i koncentrację w ciągu całego dnia. Dieta sensoryczna powinna być stosowana jako część terapii integracji sensorycznej . Dla osiągnięcia sukcesu kluczowy jest moment zastosowania bodźca jego rodzaj, intensywność oraz jakość. Dieta sensoryczna powinna uwzględniać plan tygodniowy rodziny, jej preferencje i możliwości
Proces integracji sensorycznej
Terapia integracji sensorycznej ma doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie potrafiło prawidłowo odbierać bodźce sensoryczne z otoczenia. By tak się stało muszą być wprowadzone zmiany w szkole i w domu. Działania w szkole mogą obejmować posadzenie dziecka w odpowiednim miejscu w klasie, zaplanowanie przerwy w taki sposób, by zaspokoić potrzeby dziecka. W domu natomiast mogą to być zmiany w pokoju dziecka – stonowany kolor na ścianach, biurko odsunięte od okna, brak telewizora, materace, poduszki, przedmioty odporne na uszkodzenia.
Dieta sensoryczna w dużej mierze opiera się na dostarczaniu do ośrodkowego układu nerwowego wrażeń z propriocepcji, czucia głębokiego i układu przedsionkowego, czyli ciężkiej pracy fizycznej, wysiłku mięśniowego, aktywności ruchowej.
Jakie ćwiczenia wybieramy do diety sensorycznej?
Prawidłowo opracowana dieta powinna zawierać ćwiczenia pobudzające, organizujące i wyciszające. By to dla dziecka nie było zbyt obciążające, ćwiczenia powinny mieć charakter zabawowy i wpleciony w rytm dzienny. Jest to o tyle ważne, że charakter zabawowy spowoduje, że dziecko będzie chętnie wykonywać wszystkie aktywności. Ważne jest także to, że dieta sensoryczna nie jest ustalona na stałe. Ulega modyfikacji w zależności od etapów rozwojowych dziecka. Jest procesem długotrwałym i tylko współpraca rodziców z terapeutą, ich świadomość na temat potrzeb ich dziecka pozwolą na jego lepsze funkcjonowanie i osiągnięcie sukcesu.
Podstawowe zasady diety sensorycznej
- Uważna obserwacja reakcji dziecka na bodziec
- Brak przymusu na stymulację sensoryczną.
- Każda stymulacja akceptowalna przez dziecko
- Stopniowanie intensywności bodźca
- Wycofanie bodźca, które budzi u dziecka niepokój
- Radość i zabawa ze stymulacji
0 komentarzy