Aktywność fizyczna - dlaczego jest tak ważna w rozwoju dzieci?



Wiele jest czynników wpływających na rozwój dzieci. Aktywność fizyczna odgrywa w tym procesie niezwykle istotną rolę, korzystnie kształtując wzrastające organizmy. Badania naukowe bezsprzecznie wskazują, iż regularne wykonywanie różnych ćwiczeń ruchowych bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie. Podejmowanie aktywności nie tylko wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję, ale także stymuluje mózg do produkcji hormonów szczęścia. Konsekwencją tego rodzaju stymulacji jest natomiast lepsze samopoczucie oraz podwyższony poziom energii. Taki stan rzeczy zaś ma naturalne odzwierciedlenie w szerokich uśmiechach na twarzach naszych pociech.

Skutki braku ruchu

Dynamiczny rozwój techniki i technologii — choć znacznie ułatwia nam życie oraz proponuje wiele ciekawych rozwiązań — niesie ze sobą sporo zagrożeń. Współcześnie wielu ludzi mnóstwo czasu spędza przed ekranami. Telewizory, laptopy, smartfony czy tablety pozwalają im zatracić się w cyfrowym świecie. Niestety dotyczy to także coraz młodszych dzieci, których aktywność fizyczna przez to cierpi.

Jeszcze kilkanaście lat temu  dostęp do Internetu nie był tak powszechny, jak obecnie. Naturalnym było podejmowanie przez dzieci rozmaitych postaci aktywności fizycznej. Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, zabawy na placu zabaw czy gry plenerowe stanowiły kwintesencję wspaniałego dzieciństwa. Obecnie niestety coraz częściej młode pokolenie zamiast aktywności fizycznej wybiera spędzanie niekiedy wielu godzin dziennie przed wspomnianymi ekranami. Taki siedzący tryb życia źle wpływa na zdrowie człowieka. Organizm ludzki potrzebuje bowiem określonej dawki ruchu do prawidłowego funkcjonowania.

Otyłość, słaba kondycja czy nawet problemy z koncentracją i nauką to tylko część negatywnych skutków, jakie można odczuć, gdy aktywność fizyczna zostaje zepchnięta na margines codzienności. Zamykanie się w czterech ścianach ze zdobyczami technologicznymi skutkuje też często alienacją oraz brakiem znajomych, tych będących przy nas namacalnie, a nie tylko wirtualnie.

Jak uatrakcyjnić aktywność fizyczną w oczach dzieci?

Powyższe zagrożenia sprawiają, że promowanie aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu to niezwykle ważna misja. Zajęcia organizowane przez Akademię Rozwoju i Rekreacji Sensorek są zaś doskonałym przykładem jej wypełniania. Dzieci mogą dzięki nim nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także rozwijać swoje umiejętności społeczne poprzez interakcje z innymi.

Warto jednocześnie pamiętać, iż — nawet nie korzystając z zajęć zorganizowanych — opiekun jest w stanie zapewnić swoim podopiecznym odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli chodzi o atrakcyjną dla dzieci i młodzieży aktywność fizyczną, nierzadko najprostsze pomysły są najlepsze. Wśród nich można wymienić m.in.: wspólny spacer czy przejażdżkę rowerową, wycieczkę w góry lub wyjście na basen. Tak naprawdę wystarczy odrobina dobrych chęci, by świetnie i przy tym aktywnie spędzić czas z tymi, na których nam zależy. Wspólne chwile zawsze są bezcenne, a odpowiednio dobrana aktywność fizyczna satysfakcjonuje wszystkich jej uczestników.

Jakie zalety niesie za sobą zbiorowa aktywność fizyczna?

Dzieci, które spędzają czas aktywnie razem z innymi, mają możliwość nie tylko bawić się i ćwiczyć, czerpiąc przy tym szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Dzięki zbiorowej aktywności fizycznej poznają również tajniki pracy zespołowej, rozwijają empatię oraz umiejętność rozpoznawania cudzych potrzeb i odpowiadania na nie. Naturalnie poprzez zabawę uczą się także radzenia sobie w różnych sytuacjach, które nie zawsze idą przewidzianym torem. To wszystko przekłada się na wszechstronny rozwój dziecka, zarówno somatyczny, jak i społeczny.

Rolą różnego rodzaju akademii, klubów, szkół, ale przede wszystkim rodziców, powinno być więc konsekwentne zachęcanie dzieci do regularnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To nie tylko doskonała inwestycja w zdrowie i kondycję organizmu, ale także w ich rozwój społeczny oraz umiejętności interpersonalne, które będą miały znaczenie przez całe życie.